NOTEIKUMI

Amerikāņu futbolu spēlē uz 100 jardu gara taisnstūra laukuma. Katrā laukuma galā ir 10 papildus jardi, kuri tiek saukti par “End Zone” jeb gala zonu. Vienlaicīgi uz laukuma ir divas komandas ar 11 spēlētājiem katrā komandā un laukuma pusē. Komandas ņem kārtas uzbrukumā un cenšas nogādāt bumbu pēc iespējas tuvāk pretinieka gala zonai, lai saņemtu punktus. Tas notiek, spēlētājiem nesot bumbu rokās, piespēlējot vai padodot to komandas biedriem. Punktus var gūt dažādos veidos – ar bumbu rokās ieskrienot gala zonā, veiksmīgi piespēlējot to spēlētājam aiz gala līnijas, ar kājas spērienu raidot bumbu starp vārtu stabiem. Aizsardzībā spēlējošajai komandai ir jācenšas apturēt pretinieku komandas uzbrukumus, neļaujot tai gūt punktus. Kamēr viena no komandām uzbrūk, otras komandas uzdevums ir sargāt savu gala zonu un neļaut pretinieku komandai pietuvoties tai. Uzvar komanda, kam, spēlei beidzoties, ir visvairāk punktu. Oficiālais amerikāņu futbola spēles laiks ir 60 minūtes, kuras sadalītas četrās ceturtdaļās (15 min). Taču spēles vienmēr ir ilgākas par 1 stundu, jo spēles laiks tiek apturēts noteiktos gadījumos, kā arī tad, ja kāda no komandām pieprasa pārtraukumu.

Punktu skaitīšana:

Piezemējums jeb “Touchdown” – komanda saņem 6 punktus, ja bumba tiek iemesta vai ienesta pretinieku komandas gala zonā.

Papildus punkti pēc piezemējuma – komandai, kas nupat guvusi piezemējumu ir iespēja realizēt papildus punktus šādos gadījumos:

–   iesperot bumbu starp vārtu stabiem (1 punkts);

–   iemetot vai ienesot bumbu gala zonā no 2 jardu attāluma (2 punkti).

“Field Goal” – ja komanda uzbrukuma laikā nav guvusi piezemējumu, taču uzskata, ka atrodas pietiekami tuvu gala zonai, lai bumbu iespertu starp vārtu stabiem, to izdarot, var nopelnīt 3 punktus.

“Safety” – Ja uzbrukuma laikā kāds no spēlētājiem atrodas savā gala zonā ar bumbu, un kāds no aizsardzības spēlētājiem viņu nogāž pie zemes, tad 2 punktus nopelna aizsardzība.

Lai labāk iepazītu mūsu iemīļoto sporta veidu, noskaties šo NFL veidoto video par amerikāņu futbola pamatprincipiem!

Rules

Latvijas Amerikāņu futbola federācija